Od trzech do pięciu reprezentantów będzie miał polski tenis stołowy na Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku. Panie są już pewni kwalifikacji, panowie jeszcze nie.
Letnie Igrzyska Olimpijskie to wydarzenie w świecie sportu bez precedensu. Sportowcy czekają długie cztery lata by spróbować zdobywać najważniejszy medal w ich karierze. Dla niektórych sama możliwość wystąpienia na IO to już wielkie osiągnięcie. Jak to wygląda jeśli chodzi o polski tenis stołowy?
Igrzyska Olimpijskie krótkim rozdziałem historii
Tenis stołowy to sport bardzo popularny, częściej nawet jako rozrywka amatorska niż profesjonalna. Nic jednak mylnego, bo liczba zawodowych graczy na świecie, zwłaszcza w Azji, jest imponująca. W Polsce według oficjalnych statystyk tenisowej centrali zarejestrowanych jest 669 klubów tenisa stołowego, zawodników w bazie widnieje ponad 11 tysięcy nazwisk oraz 374 trenerów. To dane za ostatni sezon. Mimo tego Igrzyska Olimpijskie wciągnęły do swojego programu tenis stołowy stosunkowo niedawno, bo w 1988 roku. Choć sport ten od dawien dawna jest popularny, to dopiero chiński Seul był pierwszym razem tej dyscypliny.
Azja dominuje w tenisie stołowym na IO
Nie jest przypadkiem, że tenis stołowy zagościł po raz pierwszy w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu. Kontynent azjatycki to od dawna, ale i obecnie mekka tenisa stołowego. Zawodniczki i zawodnicy z największych krajów Azji dominują w rozgrywkach międzynarodowych, turniejach, ale i klubach. Wiele reprezentacji narodowych przyznaje obywatelstwo Azjatom, by ci walczyli w ich barwach i zwiększyli szanse na medale. Wszystko o monopolu na medale mówi klasyfikacja medalowa tenisa stołowego:
- Chiny w historii Igrzysk Olimpijskich zdobyły 41 medali, w tym 20 złotych
- Kore Południowa zajmuje drugie miejsce klasyfikacji medalowej – 17 medali w tym 3 złote
- Trzecia jest Szwecja z trzema medalami i jednym złotem
- Reszta państw jeszcze ani razu nie zdobyła złotego medalu.
Jak widać nie ma mocnych przede wszystkim na chińskich zawodników i zawodniczki. Warto pamiętać, że na tenis stołowy na IO składają się cztery konkurencje. Do 2004 roku była to gra pojedyncza i podwójna kobiet oraz mężczyzn. Od IO 2008 są to konkurencje indywidualne i drużynowe. Igrzyska Olimpijskie 2020 w swoim programie po raz pierwszy mieć będą piątą konkurencję – turniej miksta, czyli par mieszanych.

Polki pewne udziału w Igrzyskach w Tokio
No dobrze, a jak wygląda wkład polskiego tenisa stołowego? Mizernie. Nawet podczas najlepszych czasów i posiadania najlepszych graczy, nie byli oni w stanie zdobyć medalu olimpijskiego. Igrzyska Olimpijskie w Tokio raczej nie zmienią biegu historii. Już wiemy, że awans wywalczyły trzy reprezentantki Polski: Natalia Bajor, Natalia Partyka i Li Qian. Dwie ostatnie zagrają w turnieju singla. Z kolei reprezentanci Polski stracili szansę na awans drużynowy, a w singlu powalczy o to polska dwójka. Pandemia sprawiła, że kwalifikacje zostały przesunięte w czasie. W najbardziej optymistycznym wariancie
Nadzieja w polskiej młodzieży
Na medale w Tokio 2020 nie należy się nastawiać, ale być może za kilka lat sytuacja ulegnie poprawie i w końcu doczekamy się zawodniczek i zawodników, którzy powalczą o najwyższe laury, w tym będą w stanie zagrozić Chińczykom. W kategoriach juniorskich nie brakuje bowiem utalentowanych Polaków i Polek, które świetnie radzą sobie na arenie międzynarodowej. Mamy m.in. mistrza Europy kadetów, lidera światowego rankingu juniorów, a sam tenis stołowy jest wciąż bardzo popularny w Polsce. Czy to zaowocuje w przyszłości i efekty zobaczymy na Igrzyskach Olimpijskich? Oby!