Zawodnicy z Rosji i Białorusi wykluczeni z rozgrywek międzynarodowych

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (w skrócie ITTF) zadecydowała o zawieszeniu tymczasowym zawodników i zawodniczek reprezentujących Rosję i Białoruś z międzynarodowej rywalizacji. Jest to działanie podjęte wskutek zapoczątkowanej 24 lutego bieżącego roku inwazji Rosji na Ukrainę. Organizacja ogłosiła także, że nie planuje się organizowania żadnych rozgrywek tenisa stołowego na terenie tych krajów.

Sankcje międzynarodowe na sport

Odpowiedzią międzynarodowej społeczności na agresję militarną zainicjowaną w ostatnich dniach przez Władimira Putina są sankcje – także te dotyczące świata sportu. Od pierwszego dnia wojny wiele światowych związków sportowych odcięło się od rosyjskich sportowców, ukazując w ten sposób swój sprzeciw. To samo, lecz w mniejszym stopniu, dotyczy także Białorusi.

ITTF zabronił jednogłośnie eksponowania rosyjskich i białoruskich symboli narodowych (flag, barw oraz hymnów), dlatego gracze z tych państw są chwilowo wykluczeni z rozgrywek. Władze organizacji monitorują jednak nieustannie sytuację i są skłonne w każdej chwili zmienić swoje stanowisko, jeśli konflikt zbrojny na Ukrainie zostanie zakończony.

Zawodnicy i zawodniczki, które najbardziej ucierpią na decyzji ITTF

Mimo, iż gracze tenisa stołowego z Rosji i Białorusi nie należą do ścisłej światowej czołówki, kilkoro z nich plasowało się w drugiej i trzeciej dziesiątce międzynarodowego rankingu. Oto lista najbardziej znanych tenisistów i tenisistek stołowych z Rosji, których personalnie najbardziej dotknie tymczasowe zawieszenie:

Rosja: Lev Katsman, Maksim Grebnev, Yana Noskova, Kirill Skachkov, Olga Vorobeva

Białoruś nie posiada w tej chwili liczących się reprezentantów w tenisie stołowym.