Medale Polaków na Igrzyskach Paraolimpijskich 2020 w tenisie stołowym

Medale Polaków na Igrzyskach Paraolimpijskich 2020 w tenisie stołowym

Zakończone na początku września letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 były znakomite w wykonaniu polskich tenisistów stołowych. Łącznie w ich dorobku znalazło się 7 medali z tej najważniejszej imprezy sportowej na przestrzeni ostatnich lat. Biało-czerwoni w rywalizacji tenisistów stołowych zdobyli 2 złote, srebrny i 4 brązowe medale, dzięki czemu była to druga najmocniejsza, po lekkoatletyce, dyscyplina sportowa w polskiej kadrze. Zapraszamy na krótkie podsumowanie występu naszych sportowców!

Drugie złoto olimpijskie Patryka Chojnowskiego

Drugie złoto olimpijskie w historii swoich startów na Paraolimpiadzie zdobył Patryk Chojnowski. Ten zawodnik ponownie okazał się być najlepszy w grze pojedynczej w klasie 10. Taki sam sukces odniósł on 9 lat temu podczas Igrzysk w Londynie. W swoim dorobku ma również srebrny medal olimpijski z Rio de Janeiro z 2016 roku w grze indywidualnej, a także srebro z Londynu i brąz z Rio w rywalizacji drużynowej (klasa 9-10). Jego występ w Japonii to potwierdzenia znakomitej dyspozycji i zasłużona nagroda, za lata wyczerpujących treningów i zaangażowania. 

Karolina Pęk i Natalia Partyka obroniły złoto w drużynie

Tytuł Mistrzyń Olimpijskich w drużynie obroniły Karolina Pęk i Natalia Partyka, które ponownie okazały się być najlepsze w klasie 9-10. To ogromny sukces polskich tenisistek, które poza startem drużynowym, rywalizowały również w zawodach indywidualnych, gdzie także zdobyły medale. Polki stawiane były w gronie głównych faworytek do medalu w drużynie i udało im się spełnić pokładane w nich nadzieje, za co należą im się zasłużone brawa i uznanie. Natalia Partyka do tej pory zdobyła 2 złote, 2 srebrne i brązowy medal w rywalizacji drużynowej podczas historii swoich startów na Igrzyskach, które rozpoczęły się już w 2004 roku w Atenach. Karolina Pęk w dorobku ma dodatkowo brąz z Londynu. 

Koniec dominacji Natalii Partyki 

W grze indywidualnej w roli zdecydowanej faworytki do złota stawiana była Natalia Partyka, która wygrywała 4 ostatnie edycje Igrzysk Paraolimpijskich. W tym roku musiała jednak uznać wyższość rywalek i odpadła w półfinale, choć przez większość tego meczu zdecydowanie wygrywała ze swoją rywalką. Ostatecznie w rywalizacji indywidualnej w klasie 10 zajęła ona 3 miejsce i zdobyła swój pierwszy brązowy medal indywidualny na Igrzyskach. Tak jak wspomnieliśmy, w dorobku posiada również 4 złote krążki, co czyni ją jedną z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek w historii startów na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich. 

Karolina Pęk po raz drugi z brązowym medalem w rywalizacji indywidualnej

Karolina Pęk do złota zdobytego w drużynie dołożyła również brązowy medal w rywalizacji indywidualnej w klasie 9. Jest to dla niej powtórzenie wyniku z poprzednich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Młoda Polka ma już w dorobku 5 medali olimpijskich i na pewno ma ogromną nadzieję na osiąganie kolejnych sukcesów w przyszłości. Najbliższa okazja już za 3 lata podczas Igrzysk w 2024 roku, które odbędą się w Paryżu. 

Rafał Czuper zdobył swoje kolejne medale olimpijskie

Rafał Czuper to kolejny polski sportowiec, któremu udało się wyrównać osiągnięcie z Igrzysk w Rio de Janeiro z 2016 roku. Podobnie jak tam, tym razem w Tokio również zdobył srebrny medal olimpijski w rywalizacji indywidualnej w klasie 2. Mecze Rafała dostarczały wiele emocji kibicom, dzięki czemu należą mu się dodatkowe brawa. Ponadto zdobył on również brązowy medal w rywalizacji drużynowej, w której występował w parze wspólnie z Tomaszem Jakimczukiem. 

Upragniony medal Tomasza Jakimczuka

Dla wspomnianego Tomasza Jakimczuka, brąz zdobyty podczas Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 to upragniony medal i ukoronowanie jego kilkunastoletniej sportowej kariery. Jak sam przyznawał w wywiadach po tym sukcesie, jest to jednocześnie spełnienie jego życiowych marzeń, za co również należą mu się ogromne gratulacje. Jego drużynowym kolegą był Rafał Czuper i wspólnie sięgnęli po brąz w klasie 1-2. 

Pierwszy medal olimpijski w karierze Maksyma Chudzickiego

Dla 22-letniego Maksyma Chudzickiego, zakończona Paraolimpiada w Tokio 2020 również okazała się być wyjątkowa. Sportowiec ten zdobył swój pierwszy medal olimpijski. W rywalizacji w klasie 7, sięgnął on po brąz, za co należą mu się ogromne brawa. To młody sportowiec, który dopiero od kilku lat rywalizuje z najlepszymi na świecie, dlatego ma szansę na poprawienie tego wyniku w przyszłości. Trzymamy kciuki, żeby w Paryżu w 2024 roku przynajmniej powtórzył wynik ze swojego tegorocznego startu w Japonii. 

Krótkie podsumowanie

Tenis stołowy to bardzo mocna dyscyplina wśród polskich sportowców paraolimpijskich, co ponownie udowodnili oni podczas Igrzysk w Tokio 2020. W rywalizacji doszło do wielu niespodzianek, zarówno tych pozytywnych i negatywnych, jednak ostatecznie dorobek 7 medali jest warty podkreślenia. Cieszą również sukcesy młodych sportowców, którzy stopniowo będą zastępowali swoich starszych kolegów i mogą napisać równie wyjątkową historię podczas polskich startów na Paraolimpiadach. Wszystkim medalistom i uczestnikom minionych Igrzysk gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w ich dalszych startach.