Jak lepiej grać w tenisa stołowego? Poradnik dla graczy

Wielu z nas zetknęło się z tenisem stołowym w większym lub mniejszym stopniu. Niektórzy grali więcej, na poważnie, inni mniej. Wielu chciałoby grać lepiej, wejść na wyższym poziom niż tylko amatorskie granie. Jak to zrobić? Zebraliśmy kilka cennych rad, które mogą okazać się pomocne.

Porady dla tenisistów stołowych

Zaczniemy od prostych, może nawet banalnych rzeczy. Ćwiczenie czyni mistrza – stara jak świat zasada, ale innej drogi niż trening, po prostu nie ma. Tenis stołowy to sport opierający się na dobrej technice, strategii i odpowiedniej reakcji. To wszystko można wyćwiczyć i polepszyć. Im więcej się gra, odbija piłeczkę, tym lepsze będą nasze umiejętności. Trenując nie tylko polepszamy swoje umiejętności, ale i uczymy się reakcji przy stole. Stanie się zawodnikiem kompletnym oznacza, że trzeba grać przeciwko zawodnikom prezentującym kompletnie rożne style. To trudna i czasem bolesna droga, bo wpisane w nią są porażki, których nikt nie lubi. Ważne, żeby nauczyć się grać przeciwko zawodnikom leworęcznym, którzy na początku sprawią wiele trudności. Warto poznać styl dobrych obrońców i atakujących. Tylko w taki sposób nauczymy się grać przeciwko takim typom graczy i będziemy wiedzieli, jaki jest na nich sposób.

tenis stołowy trening

Zagrania i zagrywki

Poznanie stylu i nauczenie się samej gry przeciwko różnym tenisistom stołowym to jedno. Drugie, to wypracowanie własnych zagrań, które będą naszą bronią, naszym sposobem na zdobywanie punktów. Samą dobrą obroną i wyczekiwaniem na błędy rywali nie będzie się wygrywało wielu meczów. Przećwiczenie szybki zagrać wygrywających jest kluczowe. Istotne jest także nauczenie się gry na luzie. Wiele technicznych uderzeń w tenisie stołowym wymaga wprawy. Napięte mięśnie i usztywnienie ruchów nie wyjdzie nam na dobre. Zarówno krótkookresowo, czyli w meczu, jak i długookresowo, czyli jeśli chodzi o podatność na kontuzje. Aby być lepszym trzeba opanować grę we wszystkich fazach. W tenisie stołowym wyróżniamy fazy, gdy piłka po odbiciu porusza się do góry, gdy znajduje się w najwyższym punkcie i gdy opada. Odpowiednia reakcja na każdą fazę będzie kolejnym krokiem do stania się zawodnikiem kompletnym.

Analiza i taktyka w tenisie stołowym

Ważna jest praktyka, ale nie można lekceważyć teorii. A w tenisie stołowym jest nią poznanie i analiza swojej gry, jak i przeciwników. Studiowanie dobrych graczy tenisa stołowego może przynieść wiele korzyści. Nagrywanie na wideo sposobu gry, czy poszczególnych zagrań najlepszych zawodników na świecie jest niezwykle pomocne. Podglądanie najlepszych i kopiowanie ich zagrywek nie jest niczym złym. Poznanie swoich mankamentów i słabych stron rywali to także klucz do odnoszenia sukcesów w tenisie stołowym.

Psychika w sporcie

Ważna jest także psychika i odpowiednie nastawienie. Nie może dziwić, że obecnie wielu sportowców korzysta z pomocy trenerów mentalnych i psychologów. Trzeba nauczyć się radzić z porażkami i z trudnymi momentami. Szacunek dla rywala też jest istotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *