Polacy bez medali na Drużynowych Mistrzostwach Europy 2021 w tenisie stołowym

Na przełomie września i października tego roku w rumuńskim Kluż-Napoce, rozegrane zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy 2021 w tenisie stołowym. Wśród uczestników znajdowały się polskie reprezentacje kobiet i mężczyzn, jednak nie włączyły się one do walki o medale. Prawdziwymi dominatorami zostali reprezentanci Niemiec, którzy zdobyli złote medale zarówno wśród kobiet oraz mężczyzn. Zapraszamy na podsumowanie DME 2021, które zakończyły się w niedzielę 3 października.

Polacy odpadli w fazie grupowej

Reprezentacja Polski mężczyzn w tenisie stołowym trafiła do grupy D, gdzie rywalizowaliśmy z Hiszpanami i Austriakami. Najwyżej rozstawionym zawodnikiem w naszym zespole był Jakub Dyjas (67 w rankingu światowym), a drużynę uzupełnili jeszcze Marek Badowski (84), Samuel Kulczycki (362) oraz Maciej Kubik (491).

Polacy w pierwszym meczu pokonali Hiszpanów 3:1 i w meczu o awans do ćwierćfinału, zmierzyli się z reprezentacją Austrii, która również pokonała zawodników w półwyspu Iberyjskiego. Niestety faworyzowani Austriacy okazali się zbyt mocni dla Polaków i przegraliśmy to starcie 1:3. W zespole rywali występowali między innymi Robert Gardos (26) i Daniel Habesohn (44). Porażka z Austrią sprawiła, że Polacy pożegnali się z Drużynowymi Mistrzostwami Europy już na etapie fazy grupowej i nie udało im się awansować do ćwierćfinału. Nasi pogromcy, przegrali w kolejnej rundzie z Rosjanami.

Niemcy drużynowymi Mistrzami Europy w tenisie stołowym

Drużynowymi Mistrzami Europy 2021 w tenisie stołowym zostali Niemcy, którzy w całym turnieju stracili tylko 2 sety. Przez fazę grupową przeszli jak burza i wygrali 3:0 z Ukrainą i Białorusią. Następnie w ćwierćfinale 3:1 pokonali Czechów, a w półfinale 3:0 Duńczyków. W meczu o Mistrzostwo Europy zmierzyli się z mocnymi Rosjanami, jednak z nimi również poradzili sobie dość szybko i wygrali wielki finał 3:1. Dzięki temu zdobyli swoje kolejne Drużynowe Mistrzostwo Europy w historii. W zespole złotych medalistów znajdowali się: Patrick Franziska (14), Ruwen Filus (36), benedikt Duda (42), Dang Qiu (52) oraz Kay Stumper (668).

Srebrne medale zdobyli Rosjanie, którzy musieli uznać wyższość Niemców, W zespole zza naszej wschodniej granicy występowali Kirill Skachkov (53), Alexandar Shibaev (86), Vladimir Sidorenko (181), Lev Katsman (281 i Maksim Grebnev (540). W drodze do finału, Rosjanie pokonali między innymi Austrię i Szwecję. Brązowymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Europy 2021 zostały reprezentacje Danii i Szwecji, które odpadły w półfinałach. O sile Duńczyków stanowili Jonathan Groth (31), Anders Lind (82), Tobias Rasmussen (208), Thor Christensen (666) i Mikkel Hinderson (bez rankingu). W zespole Szwecji występowali Mattias Falck (9), Jon Persson (43), Anton Kallberg (51) oraz Truls Moregardh (77).

Awans Polek do ćwierćfinału i porażka z przyszłymi Mistrzyniami

Dużo lepiej od naszej męskiej reprezentacji zaprezentowały się Polki, które bez problemu wygrały fazę grupową i awansowały do ćwierćfinału Mistrzostw. W polskiej reprezentacji znalazły się Natalia Bajor (91), Anna Węgrzyn (253), Katarzyna Węgrzyn (294) oraz Agata Zakrzewska (390). Polki trafiły do grupy F, gdzie mierzyły się ze Szwedkami i Angielkami. Oba starcia Biało-Czerwone wygrały w stosunku 3:1 i pewnie zameldowały się w fazie pucharowej imprezy.

Niestety, w ćwierćfinale trafiły na faworyzowane Niemki. Prowadzone przez Zbigniewa Nęcka Polki, występowały bez czołowych zawodniczek,w tym Natalii Partyki i Li Qian. W meczu z Niemkami zabrakło im bardzo wiele, a spotkanie zakończyło się bardzo szybkim zwycięstwem przyszłych Mistrzyń Europy. Ostatecznie skończyło się 0:3. Warte podkreślenia jest to, że średnia wieku polskiej drużyny to zaledwie 21 lat, więc jest to zespół, który w przyszłości może spisywać się znacznie lepiej, a zdobyte w Rumunii doświadczenie zaprocentuje.

Niemiecki dublet. Reprezentantki Niemiec Drużynowymi Mistrzyniami Europy

Podobnie jak mężczyźni, tak i reprezentantki Niemiec okazały się bezkonkurencyjne na zakończonych 3 października Drużynowych Mistrzostwach Europy 2021 w tenisie stołowym. W drodze do finału straciły one tylko 2 sety w meczu grupowym z Hiszpanią oraz w półfinale z Portugalią. Ponadto pokonały jeszcze w grupie Słowaczki oraz w ćwierćfinale Polki. Niemki w wielkim finale zmierzyły się z gospodyniami z Rumunii i wygrały to spotkanie 3:1, dzięki czemu zapewniły sobie tytuł Drużynowych Mistrzyń Europy 2021 w tenisie stołowym. Zwycięską reprezentację tworzyły Nina Mittelham (31), Sabine Winter (116), Chantal Mantz (198) oraz Annett Kaufmann (1037).