Czy Polacy mają szansę zdobyć medal w tenisie stołowym na Igrzyskach Olimpijskich?

Tenis stołowy w Polsce nie jest może tak popularny jak obecnie piłka nożna, siatkówka, czy lekkoatletyka. Jednak zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to bardzo dobry moment, aby spojrzeć na tę dyscyplinę z szerszej perspektywy.

Pierwsze informacje na temat tenisa stołowego w Polsce pojawiły się w 1902 roku kiedy to na łamach dziennika „Kurier Warszawski” pojawiła się pierwsza wzmianka na temat tego czym w ogóle jest tenis stołowy. Dziesięć lat później wiedza o tenisie stołowym dotarła do Polski. Stało się tak za sprawą niemieckiego przedsiębiorcy Georga Lewensteina, członka niemieckiego klubu sportowego Newcastle. Próbował on zainteresować tą dyscypliną mieszkańców Łodzi, gdzie przyjechał, jednak początkowo bezskutecznie. Bardziej przekonujący dla Polaków od Lewensteina w przekazywaniu wiedzy na temat tenisa stołowego okazał się w 1922 roku Anglik Sid Kimpton. Co ciekawe… trener piłkarzy Polonii Warszawa. W tym przypadku ping-pong stosowano jako grę uzupełniającą trening piłkarski w okresie zimowym. Rozwijano kolejne ośrodki ping-ponga w Polsce. Do istniejących już ośrodków w Łodzi i Warszawie dołączył Lwów.

Widząc stale rosnące zainteresowanie tą dyscypliną, powołano Okręgowe Związki Pingpongowe. Pierwszy z nich powstał w Krakowie w 1928 roku. Jeszcze w tym samym roku dołączył do niego ośrodek w Łodzi. W kolejnych latach zawodnicy mogli szlifować swoje umiejętności we Lwowie, Warszawie i w Zagłębiu Dąbrowskim. Trzy lata od powstania pierwszego Okręgowego Związku Pingpongowego uczyniono kolejny krok w rozwoju tej dyscypliny. 1 listopada 1931 w Łodzi powołano Polski Związek Tenisa o Stołowego. Rok po tym wydarzeniu właśnie w Łodzi odbyły się pierwsze ogólnopolskie zawody drużynowe w randze mistrzowskiej. Natomiast prawo do organizacji zawodów indywidualnych w 1933 otrzymał Lwów.

W latach 1932-1939 mistrzostwa Polski zostały zdominowane przez żydowskie kluby sportowe. Od lat 40, 50 XX-wieku obserwowaliśmy ciągły rozwój tej dyscypliny. W 1958 roku Polska zadebiutowała w Budapeszcie w mistrzostwach Europy. Do czołowych zawodniczek w przeszłości zaliczano kobiety Danutę Calińską wraz z Czesławą Noworytą. Zawodniczki te podczas mistrzostw Europy w Moskwie zdobyły pierwsze medale tych rozgrywek dla Polski. Jak się okazało, był to dopiero początek udanych lat dla Polski w tenisie stołowym.

Tenis stołowy podążał w dobrą stronę, z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej sekcji. Walka o tytuł mistrzowski z roku na rok była coraz bardziej zacięta. W latach 70. XX wieku dominowali zawodnicy akademickich klubów sportowych, zdobywając medale mistrzostw świata i Europy, a także występując w pucharze świata. Polska zyskiwała coraz silniejsze miejsce w strukturach europejskiego i światowego tenisa stołowego. Jednak to, co najlepsze dla polskiego tenisa stołowego miało dopiero nadejść.

W 1981 roku, po latach starań Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił, że dla tenisa stołowego także powinno znaleźć się miejsce w programie igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy o medale olimpijskie najlepsi tenisiści stołowi świata rywalizowali podczas Igrzysk Olimpijskich, które rozegrano w Seulu w 1988 roku. Polska w tej dyscyplinie zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie. Jednak do tej pory żadnemu z nich nie udało się sięgnąć po medal olimpijski ani w grze pojedynczej, ani w grze mieszanej. Mamy nadzieję, że podczas najbliższych igrzysk, które odbędą się w Paryżu, będą one przełomowe dla polskiego tenisa stołowego.

Najlepsi Polacy w tenisie stołowym

Trzeba przyznać, że nasz kraj ma bogatą historię jeśli chodzi o zawodników i zawodniczki w tenisie stołowym. Sukcesy biało-czerwonych w tej dyscyplinie sięgają okresu międzywojennego. Wtedy to dzielił i rządził Alojzy Ehrlich, trzykrotnie zdobywając drugie miejsce mistrzostw świata. Do tego w 1935 roku wraz ze swoją drużyną sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata mężczyzn.

Historia medalistów w tenisie stołowym na IO 2024

Jak wspomnieliśmy wcześniej polscy tenisiści i tenisistki stołowe na Igrzyskach Olimpijskich rywalizują od 1992 roku. Jednak do tej pory żadne igrzyska nie były szczęśliwe dla Polaków. Bowiem nikt z naszych reprezentantów nie sięgnął po zwycięstwo i medale olimpijskie. Być może podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nastąpi przełom.

Szanse Polaków na kwalifikacje na IO 2024

Jakie są szanse polskich zawodników tenisa stołowego na zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich Z każdym rokiem obserwujemy coraz większy rozwój tenisa stołowego w naszym kraju. Twórcy sukcesów biało-czerwonych w minionych latach tacy jak Andrzej Grubba, czy Lucjan Błaszczyk mają swoich następców. Mowa tutaj o robiącym szybkie postępy w grze Jakubie Dyjasie, Wang Zeng Yi, czy Patryku Zatówce. Wśród kobiet pierwsze skrzypce odgrywają natomiast Natalia Partyka i Li Qian. I to właśnie na nich fani tenisa stołowego powinni zwrócić uwagę podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Jak Polacy wyglądają na tle zagranicznych zawodników?

Co jakiś czas w ciągu roku słyszymy o sukcesach polskich tenisistów stołowych podczas zawodów rangi krajowej czy międzynarodowej. Każdy nawet pojedynczy tryumf, medal napędza zawodniczki/zawodników do dalszej pracy. Podnosi ona bowiem poziom polskich zawodników. O tym, że poziom tenisa stołowego stale idzie w górę, świadczy fakt, że kluby w Polsce z każdym rokiem pozyskują coraz lepszych zawodników i zawodniczki. Korzystają na tym także rozgrywki ligowe, pozyskując nowych sponsorów. Takich jak choćby Grupa Enea.